Agito ergo sum ! -

Yunanistan

27 Ocak 2017

Drama Köprüsü

Yazı ve fotoğraflar: Yüce Ayhan

Müzik: Anonim- Drama Köprüsü

Bağlama: Tufan Kumaş

Yol kıyısında durmuş ne yöne bakmamız gerektiğini kestirmeye çalışırken karşıdan gelen küçük otomobil yavaşladı, sürücü penceresini açtı ve soruyu yapıştırdı şiveli bir Türkçe ile, selamsız sabahsız:

-Türk müsünüz?

Cevabı verince  selam faslı arkadan geldi. Açık camdan muhabbete başladık amcayla. Meğer burada duranlar neredeyse daima Türkiye’den gelenlermiş. Birkaç yıl önce Türkiye gazetelerinde çıkan “Drama köprüsü bulundu” haberinden sonra da gelenlerin sayısı epeyce artmış. Amcama sorarsan köprü filan yokmuş buralarda, bizim görmeye çalıştığımız yapı da eski bir su kemerinden başka bir şey değilmiş zaten.

(daha fazla…)

Yunanistan

20 Mayıs 2015

Galipler ve Mağluplar

 

Yazı ve fotoğraflar: Yüce Ayhan

Müzik: Chris Spheeris -Invisible Hands

Tarihi, galipler ve mağluplar, kahramanlar ve korkaklar arasında geçen olaylar zinciri olarak, neredeyse bir bilgisayar oyunu tadında öğrendiğimiz için ismine aşina olduğumuz, fakat nerededir, nasıl gidilir bilmediğimiz pek çok yer vardır.

Yunanistan anakarasında gezi güzergahımızı belirlemek için harita başında oturmuş tartışırken rastladığımız iki isim benzer bir çağrışımla uğranılacaklar listesinde yerini alıverdi hemen. (daha fazla…)

Yunanistan

18 Aralık 2014

Yağmur Çiseliyor

Yazı ve fotoğraflar: Yüce Ayhan

Müzik: Z. Livaneli  - Şeyh Bedreddin Destanı

Bağlama: Tufan Kumaş

 

Şehre yaklaşırken inceden bir yağmur başladı. Yaz ortasındaki bu beklenmedik tesadüfle sözcükler gayri ihtiyari dökülüyor dudaklarımızdan:

 

Yağmur çiseliyor…

Serez’in esnaf çarşısında,

bir bakırcı dükkanının karşısında…..

Yağmur çiseliyor…

 

Bir esnaf çarşısı var mıdır, tek bir bakırcı dükkanı olsun kalmış mıdır bilmiyoruz. Ezberimizdeki dizeleri mırıldanarak  ilerliyoruz sadece.

(daha fazla…)

Yunanistan

12 Ağustos 2014

Paryanın Payitahtı

Yazı ve fotoğraflar: Yüce Ayhan

Müzik: Manos Hadjidakis- Kemal


Dü İbrāhīm āmed be-deyr-i cihān.
Yekî büt-şiken şod yekî büt-nişān
[İki İbrahim geldi cihan tapınağına
Biri putları yıkan, öteki put diken]

 

Şair Figani, Trabzon’dan göç ettiği İstanbul’da önce padişah lütfuna mazhar olmuş şehzadelerinin sünneti için yazdığı Suriyye kasidesiyle; sonra hiddetine uğramış sadrazamın.

Farsça bir beyit yüzünden iyice kamçılandıktan sonra bir eşeğe ters bindirilip şehrin sokaklarında teşhir edilen ve nihayetinde asılan şairin katli dönemin güçlü sadrazamı İbrahim Paşa’nın emriyle gerçekleştirilmiş bir iskelede.

Yazanın Figani olup olmadığı meçhul ama beyitin Mohaç muharebesinden sonra paşanın konağının önüne diktirdiği savaş ganimeti üç tunç heykele gönderme olduğu malum.

(daha fazla…)

Yunanistan

14 Nisan 2014

Atlantis Günlüğü

Yazı ve fotoğraflar: Yüce Ayhan

Müzik: Evanthia Reboutsika- Mesa apo sena

 

 


Olimpos‘un tanrıları yeryüzünü paylaşmaya karar verdiklerinde, Poseidon‘un payına Atlantis düşer.

Engin bir denizin ortasında, verimli düzlüklere sahip bu kara parçasında yaşayan bir ölümlüye vurulur  Poseidon. Görür görmez aşık olur Cleito’ya.

Sevdiğini esirgemek için kötülükten,  yüksek bir tepeye bir ev inşa eder. Tepenin etrafını denize açılan bir kanaldan gelen  suyla doldurduğu iki büyük hendek ile çevreler. İç içe geçmiş halkalar halinde var ettiği  kara parçalarına surlar örer; ak,  kara ve al taşlardan.

Surların dış yüzeylerini değerli metallerle süsler; en dıştaki sur pirinçtir, ortadaki bakır. İçteki üçüncü suru ise altından dahi kıymetli, meçhul bir alaşımla, orikalkum ile kaplar.

Sıcak ve soğuk sular fışkırtır yerden; yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle müreffeh bir kent kurar yarattığı adada;   denizler, depremler ve atlar tanrısı.

(daha fazla…)

Yunanistan

20 Kasım 2013

Yaşayan Ölüler Adası…Spinalonga


Yazı ve fotoğraflar: Yüce Ayhan
Müzik: Minos Matsas- Ine I agapi
(Albüm: To Nisi)

O vakit kahin yaraya bakacak
Ve adamın saçsız başında yahut alnında
Cüzzamın tende peydahladığı gibi ak kızılca bir yara görecek olursa eğer
O kişi meczumdur, kirlidir
Kahin onu büsbütün murdar ilan edecek
Kafasında kabuklu yara vardır onun ve böylesi cüzzamlıdır
Kıyafetleri yırtılacak, saçları kazınacak
Ve o ağzını kapatarak haykıracak: Pisim… pis…
(Eski Ahit, Levililer Kitabı, Onüçüncü Bap)

(daha fazla…)