Agito ergo sum ! -

Kuzey Amerika

05 Eylül 2015

“Buraların halkı”

 


Yazı ve fotoğraflar: Yüce Ayhan

Müzik: The Ramrods-Ghost riders in the sky


Sacramento nehri kıyılarında, bir hızar atölyesi inşası sırasında 24 Ocak 1848’de bulunan bir altın külçesi pek çok insan için yeni bir hayat muştusu olmuş,  Amerika’dan ve (Türkiye de dahil) dünyanın pek çok yerinden göçmeni yeni fırsatlar sunan topraklara çekmişti. Öyle ki o tarihte ancak bin kişinin yaşadığı San Francisco bu olaydan iki yıl sonra Aralık 1849’da yüz bin kişilik bir nüfusa ulaşmıştı.

Altına hücum göçmenlere umut kapısı olurken bazıları için sonun başlangıcıydı.

(daha fazla…)

Kuzey Amerika

28 Şubat 2012

Seminol Bataklıklarında!

Yazı ve Fotoğraflar:  Yüce Ayhan

Müzik: David & Steve Gordon  - Sacred Spirit Earth Drums

Bonelli sözcüğü size bir şey çağrıştırmıyorsa çizgi romanlarla hiç işiniz olmamış demektir. (daha fazla…)

Kuzey Amerika

30 Aralık 2011

Yılbaşında “Hüzün” keyfi !

Müzik: J.L. Hooker “Boom Boom”

Yazı ve Fotoğraflar: Yüce Ayhan


Yılbaşına hüzün yakışmaz ama, yaş kemale erince insan yeni yıldan “daha” birşeyler beklemez artık. Gençlikteki  umut kıvılcımları sönmese de tamamen, daha umutlu olmak ham bir hayal günümüz dünyasında. Daha sağlıklı olmak ise eşyanın tabiatina aykırı, her geçen gün bir yerinde bir araz çıkma olasılığı artar insanın. Mutluluğa gelince, bu güne dek ciddi bir sağlik sorunu olmadan ve büyük acılar çekmeden yaşadıysa insan ve öylece yaşlanacaksa zaten mutlu olmuş demektir. Dolayısıyla, daha mutlu olmak da bir iyi dileğin ötesine geçemez pek yeni yıl için.

Hani içkinin en keyifli yanı içmeye başladığımız an ya da içtikten sonra sabah uyandığımız zaman değildir ya; bir kaç kadehten sonra biraz çakırkeyif olduğumuz an yedigimizden, içtiğimizden, muhabbetten en çok keyif aldığımız zamandır; erginlik yaşları da keyif zamanı olmalı insanın. O yüzden yılın son gecesinde herkes kendince bir keyfin peşine düşer, ister evde bir aile sofrasında,  ister dostlarla bir otel balosunda, ister sevgiliyle başbaşa.

Akşamın erken saatlerine dek bir şey düşünmemişken hızlı bir kararla sokağa çıkıp Fillmore Street ‘e doğru yola koyulduğumuz o yılbaşı gecesinde olduğu gibi tıpkı.

(daha fazla…)

Kuzey Amerika

19 Eylül 2011

Sardalya Sokağı


Yazı ve Fotoğraflar: Yüce Ayhan

 

 

“Bir şiirdir Kaliforniya’nın Monterey kasabasındaki Sardalya sokağı” diye yazar John Steinbeck ünlü romanının ilk satırlarında.

(daha fazla…)

Kuzey Amerika

15 Mart 2011

NOLA: Bir Eğlence Aşığı !

Yazı ve fotoğraflar: Yüce Ayhan
Müzik: New Orleans Music-Rebirth Brass Band
(Albüm: Ultimate Mardi Gras)

Cadılar bayramının bir hafta öncesi diye bu hareket diye düşündük ilkin, ama bir iki gün geçince anladık ki eğlence bu kentin ruhunda var.